MARIA MINERVA @ ROHAM BÁR

19. května 2012, Budapešť

V Budapešti jsem byl kvůli Solaris. Frost hrál ve čtvrtek, v Budapešti jsem zůstal až do neděle. Moc jsem nespal, přes den dělal turistu, v noci objevoval místní bary, před odjezdem usnul při balení kufru, přejel zastávku tramvaje na nádraží - kdyby kolem mě byly nápisy v ewokštině, rozumněl bych stejně - a zmeškal vlak asi o pět minut a díky schopnosti mých spolunávštěvníků Budapeště plánovat jsem viděl koncert Marii Minervy.

První hrála místní kapela Mayberian Sanskülotts, což byl příjemný mix písničkářství, maďarského folku a jemných tónů post-rocku s roztomilou frotnwomankou (jak to říct česky?). Vystoupení zahrnovalo mimo jiné bubnování na sádrovou ovci a euforickou cover verzi Born Slippy.

Maria byla výrazně hlučnější, a to jak ve srovnání s předkapelou, tak ve srovnání s tím, co bych čekal na základě toho, co najdete na youtube mezi prvními odkazy. Vezměte syňtákové retro a zasněný vokál, jako uslyšíte z její studiové produkce, zhlučněte a rozskřípejte to, přidejte promítání smyček osmdesátkových/raně devádesátkových videoklipů a starých filmů a estetiku barev a projevu jako z Burtonovy Mrtvé nevěsty. Funguje to.

Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #1

Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #2
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #3
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #5
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #6
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #7
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #8
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #9
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #10
Mayberian Sanskülotts @ Roham Bár #111
Maria Minerva @ Roham Bár #1
Maria Minerva @ Roham Bár #3
Maria Minerva @ Roham Bár #4
Maria Minerva @ Roham Bár #5
Maria Minerva @ Roham Bár #6
Maria Minerva @ Roham Bár #7
Maria Minerva @ Roham Bár #9

Maria Minerva @ Roham Bár #8
Maria Minerva @ Roham Bár #11