HUDBA PRO ZMATENÉ NEVĚŘÍCÍ


"Může se zdát, že každodenní realita 21. století ztratila jakýkoli duchovní rozměr. V současné experimentální a klubové hudbě se ale sakrální vlivy ozývají stále častěji. Kostely jsou využívány jako koncertní sály a vyhraněné formy duchovní hudby, například liturgický chorál, se uplatňují i ve zcela nečekaných kontextech."

Tohle je klammův perex k mému článku z poslední ádvojky minulého roku s tématem nová spiritualita (#26, http://www.advojka.cz/archiv/2013/26). Tentokrát je článek dostupný pouze v tištěné nebo placené elektronické verzi.

Vedle několika skladeb, z nichž některé jsou obsažené ve výběru Music to Ruin Your Evening, v něm píšu o desce Rites of od Paula Jebanasama, dost možná nejdůležitějším a největším příspěvku do tohoto mikroproudu. Jebanasam je mimojiné zakladatel labelu Subtext Recordings (vydává např. Emptyset a Roly Portera). Za přečtení stojí důkladný rozhovor, který dělal pro Quietus (http://thequietus.com/articles/12181-paul-jebanasam-rites-interview).

Fotka je ze stránek labelu a byla pořízena na koncertě pořádaném u příležitosti zahájení aktivit tohoto labelu, během kterého Jebanasam nahrál svoji první nahrávku pod vlastním jménem (předtím vystupoval jako Moving Ninja):

MUSIC FOR THE CHURCH OF ST JOHN THE BAPTIST (SC)

Jebanasamova hudba je "ideálním hudebním doprovedem pro zmatené nevěřící pokoutně fascinované křesťanskou mystikou". Pro víc viz A2.

Díky patří Katce Schönové za odborné odpovědi na mé neodborné otázky ohledně formální stránky liturgické hudby.