KRUH - DEMOKruh, Demo, black metal, 2008, Gasmask Records, Česká republika, www.myspace.com/kruh69

Přirovnání k Burzum je používáno tak často a tak scestně, že už v podstatě ztratilo smysl. Nicméně demo projektu Kruh se takovému přirovnání nemůže vyhnout. Pro jednou jde ale o Burzum na desce "Filosofem". Neuvědomuji si, že bych kdy slyšel něco skutečně podobného skladbám "Jesus' Tod" nebo "Dunkelheit". Tři skladby dema na ploše třiceti minut jsou právě takové. Stejné prvky, jen vytvářející nový celek. Asi nejmarkantnější je to u stylu vokálů, kdy namísto krkavčího krákorání skladby dotváří zefektované deklamování. Texty jsou v češtině, na mnoha místech jim ale není moc rozumět. Každopádně jde o příjemnou alternativu k majoritě black metalu, skoro se chce říci dospělejší variantu. V rámci toho bych se nebál vokály příště přiblížit civilnějšímu projevu ještě víc, se stejným použitím efektu.

Kruh ale stojí především na výborné kytaře. Na kost minimalistické, přesto má každá skladba nenápadně rozpoznatelné melodie, jejichž nálada je jedním z hlavních určujících prvků dema. Druhým zásadním prvkem je zvuk. Ten ve spojení s melodiemi vytváří naprosto sychravou atmosféru. Black metal Kruhu není mráz, je to sychravé vlhko lesa s neutuchajícím mrholením, ideální prostředí pro šíření nemocí. Každá ze tří skladeb je relativně výrazně jiná než ostatní, dohromady díky dobré struktuře dema fungují výborně. "Zima" hypnoticky vtahuje do sychrava, "Hněv matky země" je přesně v duchu svého názvu zemětřesení a vichřice v jednom, s blastbeats v hlavní roli a kytarami a vokály v kontrastním tempu. Závěrečná "Smrt jako naděje" je uvedena pěti minutami syrového ambientu, který nabízí prostor pro nadechnutí, a vystavěna na rifu, který zosobňuje SMUTEK. Když se k tomu v závěru skladby přidá skutečně nemocný kašel, běhá mi mráz po zádech. Skvělá skladba a skvělé vyvrcholení dema.

Se starým black metalem má Kruh společnou nemocnou atmosféru, minimalismus a naprostou absenci zbytečných kudrlinek, oproti němu má pomalejší tempo a větší důraz na SMUTEK než na ZLO. Vedle toho, český black metal, za který není třeba se stydět (ať už kvůli produkci, ideologii nebo projevům členů), je VZÁCNOST.