LIGHTNING GLOVE & NACHTBOTE @ BERLÍNSKEJ MODEL

20. března 2013.

Berlínskej model je malinká galerie kousek pod Letnou o dvou místnostech, které by dohromady daly slušný obývák, provozovaná partizánským způsobem za polo-staženými roletami. I když bydlím doslova za rohem a hloučky venku postávajících kuřáků jsem míjel už několikrát, o její existenci jsem se dozvěděl až v souvislosti se křtem první kazety pražských Lightning Glove – Fantasmagorie interiéru. O to víc mě překvapilo, že účast na křtu plánovalo podle facebooku dohromady asi 160 lidí. To je zhruba tak o 130 lidí víc, než kolik se tam vejde. I když v těchto číslech se návštěvnost (naštěstí) nepohybovala, lidí přišlo spoustu, minimálně optikou prostoru. Fakt je, že s ostatními návštěvníky jsme si byli tak nějak blízko. Fyzicky blízko. Svoji roli v tom hrál i obří stůl znamenající obří mrtvé místo v koncertní místnosti, jehož přítomnost si nicméně celkem snadno umím vysvětlit. Prostě se nikam jinam než do této místnosti nevejde. Berlínskej model je i přes hrozný jméno skvělý místo, kam hodlám v teplákách a žabkách chodit koukat, co se děje.

Lightning Glove je kapela z okruhu KLaNGundKRaCH a A2, doma jsou především na blogu Red For Color Blind a sami se vnímají na pomezí punku a techna s nádechem starého rave. Za elektronikou stojí Dizzcock a Head in Body, vokály patří snsbr a na úroveň audiovizuálního projektu je staví VJka AKA 47 jako stabilní člen kapely. Mix minimalistické taneční hudby a pasivně agresivního vokálu na mě funguje hodně spolehlivě a do ipodu jsem si jejich věci tahal už ze soundcloudu. Naživo měli zvuk basovější, než s jakým jsem si je zvykl spojovat a nejsem si jistý, jestli bych je po zvuku poznal, tísnivé vyznění ale pořád fungovalo. Jasně přidanou hodnotou naživo jsou vizualizace, které dekonstruují raveové barvičky do ostrých úhlů a vlků, čímž perfektně ilustrují zvolenou, na první pohled nepadnoucí kombinaci hudebních stylů.

Společnost jim dělal Nachtbote se svým synťákově tanečním setem. Vezmete post new wave kapely typu Cold Cave, odstřihnete vše nad úplným základem a přidáte taneční rytmus. Výsledkem je klubová hudba pro Creepee Teepee fans. (Což teda taky moc neodpovídá tomu, co má na soundcloudu.) Zněl výborně, ale zabalil to celkem svižně asi po půlhodině hraní.

Následný večírek probíhal stylem, jakoby ani nebyla středa. Bohužel byla, což jsem si bolestivě uvědomoval celý čtvrtek. Normální foťák jsem tentokrát nechal doma, protože jsem se bál, že s ním bych se už dovnitř nevešel, fotky jsou tedy tentokrát pouze z telefonu. Vedle křtu kazety proběhla i premiéra klipu To All Traitors, který taky visí dole.

Lightning Glove & Nachtbote @ Berlínskej model #1

Lightning Glove @ Berlínskej model #1

Lightning Glove @ Berlínskej model #2

Lightning Glove @ Berlínskej model #3

Lightning Glove @ Berlínskej model #4

Lightning Glove @ Berlínskej model #5

Lightning Glove @ Berlínskej model #6

Lightning Glove @ Berlínskej model #7

Lightning Glove @ Berlínskej model #8

Lightning Glove @ Berlínskej model #9

Lightning Glove @ Berlínskej model #10

Nachtbote @ Berlínskej model #1

Lightning Glove & Nachtbote @ Berlínskej model #2