KNELT ROTE - INSIGNIFICANCE

Začíná podzim a venku bude konečně zase hnusně a zima, takže přichází ideální čas na metal. Knelt Rote je kapela, kde řve Gordon Ashworth alias Concern. A je extrémně dobrá. Jejich první deska je From Without z roku 2008, která se pohybuje po linii death metal – grindcore – noisecore, sem tam se špetkou power electronics. Je hodně přímočará a agresivní, ale zároveň má tu temnou atmosféru starého death metalu a bavila mě od prvního poslechu. Insignificance poprvé vyšla 2009 a je rozhodně míň přímočará. Do přímky žánrů z From Without se vklínil vliv black metalu, zmizely přechody do noisecore (které si zřejmě Gordon šetří pro Vile Horrendous Aerial Bombardment), album má tři skladby o délce šest, šest a čtrnáct minut a skladby se vnitřně vyvíjejí tak, že by dost dobře mohly být rozděleny úplně jinak, než jsou.

Základ Insignificance je pořád v death metalu ze staré školy, respektive v jeho minimalistické formě bez kytarových sól. U každého death metalu je zásadní, aby se k u němu nedalo přilepit oblíbené adjektivum technický, což většinou znamená "nemáme tušení co chceme hrát, ale hele jak nám to pěkně jde". U Insignificance žádné zbytečné opičárny nenajdete. S příklonem k black metalu přibyl neurčitý pocit epičnosti a posun v atmosféře, ale bez toho naivně romantického nádechu, který k black metalu táhne holky v korzetech. To se protíná s grindcore frenetickým bubnováním a přepady do power electronics špíny, a to vše bez toho, aby album znělo jako směska.

Metal většinou poslouchám na ipodu všude možně, a tak mi chvíli trvalo, než jsem dokázal Insignificance ocenit. Ale minulý týden vše najednou zapadlo do sebe, točím Insignificance pořád dokola a říkám si, že to bude možná jedna z mých top desek agresivní hudby. To nejlepší z extrémního metalu, po odsekání blbinek a taháků pro děti, přímo z hlubokého podzemí Portlandu.

Stream celého alba najdete na Nuclear War Now! bandcampu.